Volejte martinovi: 605 267 691

Jak povolit závit

Velké kleště -základní nástroj instalatéra.

Směr otáčení pro povolování závitových spojů je proti směru hodinových ručiček. Chytněte část kterou chcete povolit. Kleště nastavte tak, aby byly sevřeny. Zuby kleští musí být čisté a ostré. Tupé zuby pilníkem naostřete. Je nutné zachovat původní tvar zubů, či se alespoň o to pokusit. Zuby se musí zakousnout do fitinky po nejdelším možném obvodu. Sílu používejte pouze pro samotné otáčení. Pokud musíte svírat i obě části kleští, je něco špatně.  Kleště se mají zakousnout samy.  

Sílu používejte přiměřenou a postavte se tak, aby vám kleště při případném proklouznutí nevyrazily zuby. Instalatéři to mají jako podmíněný reflex, proto si vždy stoupají mimo osu možného letu kleští. Dobré je, držet si pro jistotu svěrnou část kleští, ale prsty musí být mimo čelisti. Nikdy, ale opravdu nikdy se nepokoušejte pracovat s kleštěma ve dvou lidech. Nic nikomu nepřidržujte, protože to je přímá cesta na chirurgii.

Na kleště tlačte, nebo táhněte. Můžete škubnout, ale bacha! Hlavně na štaflích. Čím větší sílu vynaložíte tím větší šance na úraz. Nejde-li povolit závit snadno, nahřejte vnější část povolované části a na spoj kápněte olej. V horkém prostředí se žhavý olej lépe dostává do závitu, ale nesmíte to s ohřevem přehnat, aby se olej neškvařil, nebo dokonce nevzplál. Máte-li čas, můžete to opakovat dokud závit nepovolí. Já si olej ředím dle potřeby, ale nechci o tom psát, aby si někdo neublížil nebo něco nezapálil.

Další lavel je nažhavení vnější části plamenem. Využije se velké roztažnosti kovů vlivem tepla. Hrdlo se prudce rozpálí a zvětší svůj obvod. Máte asi pět sekund na povolení, než svůj obvod zvětší i vnitřní závit. Když to prošvihnete, musíte dál plamenem ohřívat spoj. Nechte vyhořet konopí. Hlavně na to v této fázi nepoužívejte olej. Je nutné počítat s tepelnou vodivostí kovů, protože snadno vypálíte i závit na vedlejším spoji.

Pokuste se kleštěmi pořád vyvíjet na spoj sílu za současného ohřevu. Pozor na kleště, ať je plamenem nepoškodíte.

Další finta spočívá v ohřevu jen části spoje, ale to musíte mít ostrý malý plamen propan-butan s kyslíkem nebo acetylen s kyslíkem.

Používejte sílu, ale s rozumem, neskákejte a nevěšte se na kleště. Buďte jako profesionální instalatér.

Před lety, když se nedaly koupit velké kleště, instalatéři nastavovali kleště pákou ze silné trubky. Dnes si prostě koupíte kleště přiměřené velikosti. Snažte se používat kleště bez páky, protože na to ty kleště nejsou stavěné. To raději ten závit rozřízněte rozbrušovačkou.

 

Přidat komentář