Volejte martinovi: 605 267 691

Instalatéři – portréty mistrů a osobností

Kolín

Marcel je činorodý instalatér. Jednu dílnu má ve svém domě u Kolína, druhou dílnu s bytem si postavil v Praze-Modřanech. Marcel pendluje mezi Kolínem a Prahou. Marcel je precizní instalatér.

Snimek jsem pořídil technikou zvanou ferrotypie.

činorodý instalatér

Holešovice

Mistr Wolf. Nemá nikde žádnou reklamu, jeho telefonní číslo není na internetu. Zvláštní, co? Internet je plný břídilů kteří platí nehorázné sumy peněz doporučovacím agenturám, aby byli mezi nej nej nejlepšími řemeslníky .Mistr Wolf, nejlepší svářeč a topenář jakého znám. Za Wolfa mluví práce, ne placené doporučovací komentáře.

Ferrotypie.

nejlepší svářeč a topenář

Gabriel z východu

Gabriel není vyučen v oboru, přesto je vynikající svářeč. Mlčenlivý tajemný svářeč. Dlouho jsem si myslel, že Gabriel je pohlouplý pastevec co se naučil svařovat na vojně, ale Gabrielovo chování a vystupování je překvapivě kultivované a jemné. Skoro nic o něm nevím. Dlouho jsem se ostýchal požádat Gabriela, zda by mi šel stát modelem. Nechtěl, až když jsem Gabrielovi popsal jak fotografuji, projevil zájem. Zajímal ho můj kolodiový proces. 

Ferropypie.

vynikající svářeč

Černošice

Ruda je instalatér-bagrista. Žádný  živnostník v Černošicích nemá na zahradě tolik bagrů, náklaďáků všech možných velikostí. Ruda dělá zemní práce, betonáže základů, hrubé stavby, komunální kanalizace, kanalizační přípojky a jiné věci. Pokud objevím mou kanalizační kamerou nějaký problém na kanalizaci v okolí Černošic, vždy na výměnu volám Rudovi. Je totiž Machr.

Snímek na plech 18 x 24 jsem udělal technikou zvanou ferrotypie.

instalatér a bagrista

Černošice

Automechanik Míra. Špinavej od oleje, věčně zalezlej pod autem. Přesně takového automechanika jsem vždy hledal. Ne žádného voňavku v čistých monterkách. Míra se mi stará o dvě dodávky a servisuje mi motor vysokotlakováho čerpadla. Míra nemá nikde žádnou reklamu, jeho telefon nenajdete na internetu ani nikde jinde,  práce má dost. 

Ferrotypie 

Automechanik Míra

Instalatér a zedník, Praha

Láďa se na Ukrajině vyučil zedníkem. V roce 1990 si zabalil uzlík, výuční list, zednické náčiní a přijel do Čech. Začal pracovat, nikdy nedostal žádnou podporu, prostě začal od nuly. Teď má vlastní bydlení, Jeho syn se učí instalatérem a pracuje s tátou. Mají k sobě několik přidavačů a pomocníků. Láďa má vybavení jako velká stavební firma, vše v perfektním stavu a výborně se o své stroje stará. Nedávno si koupil nový bagřík. Láďa se synem jsou velmi výkonná jednotka. Je za nimi vidět práce jako za velkou firmou s dvaceti zaměstnanci. Fandím takovým lidem.

Ambrotýpie na skle.

Instalatér a zedník

Instalatér Smržovka

Martinův tatínek je instalatér-topenář. A topenařina je hlavně svařování autogenem, práce s plamenem. Martin jako malý kluk byl pořád s tátou v dílně a v desíti letech dokázal docela obstojně svařovat. Martin pracuje jako šéf údržby ve sklářské firmě.

Ferrotypie na plechové desce.

instalatér a topenář

Pavel

Pavel je chirurg. Výborný lékař, kamarád a zábavný společník. Pavla jsem zařadil do mého alba Instalatérů protože se jednou vyjádřil o tepně jako o stoupačce.

Snímek jsem zhotovil technikou ambrotýpie na sklo 18x24.

Pavel je chirurg

Černošice

Udo je frajer. Pořádnej chlap. Stavař z hlubinných dolů. V Černošicích si sám postavil velký pěkný dům. Celý život hodně makal a teď si užívá důchod. Dělá jen to co ho baví

Ferrptypie 18x24.

Stavař z hlubinných dolů

Instalatér, Most

Petr je vynikající řemeslník v oboru elektro-instalací. Naprosto seriozní, vždy slušný a charakterní člověk. Ale je také včelař. Petr má tolik včelstev, že řemeslu se věnuje jen tři dny v týdnu. Každý rok Petr pořizuje další a další včelstva. Čekám kdy Petr pověsí řemeslo na hřebík, vždyť vybudoval snad největší včelařství v Čechách.

Kolodiový snímek jsem exponoval na asfaltovanou skleněnou desku 18x24

Instalatér Most

Instalatérka, Praha  – Karlín

Lída se specializuje na účetnictví instalatérských, topenářských a zednických firem. Je to vynikající účetní.

Ferrotýpie.

Instalatérka, Praha

Jiří

Jiří

Hynek

Hynek

Praha-Vyšehrad

Ondru život zavál velmi daleko od řemesla.

 

Můj autoportrét

Pořád jsem nevěděl jak vyfotografovat sám sebe. Až jednou, vrátil jsem z práce s rozbitou hlavicí kanalizační kamery. Bylo to takové mé malé 11.září. Mé vlastní zoufalství mě inspirovalo k autoportrétu. Polil jsem tedy hliníkový plech kolodiem, senzitivoval v dusičnanu stříbrném, zandal do kazety. Dcerka mě zaostřila a já sám sebe exponoval pomocí balonku pneumatické spouště. Objektiv byl silně zacloněn a expozice trvala dvě minuty. Hlavu jsem měl fixovanou v hlavové opěrce schované za židlí.  A ten kanalizační objektiv jsem nakonec opravil. Za ušetřené peníze pojedeme k moři.

 

Martin Frydl - můj autoportrét

Nejmladší instalatér rodu Frydl

Můj synek Vojta. Skaut, basketball, klavír,12 let, samé jedničky. Rád pomáhá v dílně. Je to naše rodinná tradice, vést kluky k řemeslné gramotnosti. Vojta umí svařovat autogenem. Sice to není na státní zkoušku, ale svár má pěkný, pravidelný a dostatečně provařený. Vojta dovede sestavit nábytek z Ikey, seřídit přehazovačku, namíchat beton, řezat dlažbu na stolní brusce a mnohé jiné dovednosti. Vrták nabrousit ještě nedovede, ale myslím, že chápe o co při ostření vrtáku jde. Já sám jsem vrták dokázal nabrousit až v 16.letech. Vojta jako správný Frydl fotografuje. Umí vyvolávat negativy, a se mnou zvětšovat pozitivy.  Učím ho historické a klasické fotografické postupy, ovládat velkoformátovou kameru, svítit portrét aby se oči rozzářily. Je radost ho pozorovat, jak vylévá vodu z kanystru aniž by cákala, jak dovede odsypat chemii na navážku, nebo jak dovede polévat desku kolodiem. Vojta je šikovný. I kdyby nikdy nevykonával řemeslo, i kdyby z něj byl třeba knihovník, tyhle dovednosti se mu budou hodit.

Nejmladší instalatér rodu Frydl

Instalatér Praha-Karlin

Pavel pracuje ve firmě Instalaterství Frydl a je to jednoznačně nejlepší pracovník firmy. Je tak šikovný, že může pracovat sám. Je to mistr.

Instalaterství Frydl - nejlepší pracovník firmy

Instalater Karlín

Můj táta. Tak jako učil táta mě, učím já teď svého synka. Vše co umím mám od táty. Až bude synek studovat, bude chodit na brigádu i k dědovi, aby se co nejvíc naučil. Děda má trpělivost a dovede řemeslo naučit lépe než já.

Instalater Frydl

Přidat komentář