Volejte martinovi: 605 267 691

Instalatérské konopí

Instalatéři víc jak sto let používají konopí. Proč tedy u toho nezůstat.

Hromada konopí se nazývá panenka. Vytáhněte si z panenky pramen, nebo několik pramenů. Je-li konopí hrubé jako sláma, vůbec to nevadí. Hlavně musí být suché.

Vyčesejte si rukou  silnější pás konopí tak, aby se vlákna nekřížila.  Snažte se s konopím zacházet systematicky, aby se zbytečně nezacuchávalo.

Vytáhněte si tenký proužek pro jeden závit. Odhadněte to. Když to netrefíte napoprvé, nezoufejte. Po deseti pokusech to dostane do ruky úplně každý.

Závit očistěte od oleje. Vyfotografoval jsem záměrně závit horší kvality se strženým závitem v délce cca 1/4. I takto poškozený závit lze perfektně utěsnit. To je obrovské výhoda konopí.

Přiložte proužek konopí rozprostřený do téměř celé délky závitu.  Začátek proužku pevně přitiskněte a druhou rukou začněte omotávat závit. Snažte se konopí maximálně utáhnout, aby se pevně a silně vmáčklo do závitu. Dobré je proužkem pohybovat do stran a poškubávat. Konopí do závitu vkládáme po směru utahování. Tj: po směru hodinových ručiček.

Proužek musí být tenký a do široka roztažen.

Ocelový kartáč usnadní utažení konopí do závitu. Poslední vlákna konopí by neměla být stejně dlouhá a měla by být směřována k začátku závitu. Vše tak pevně namotané, že při utahování se konopí neprotočí a všechno se dostane mezi závity.

Kupované závity jsou krásné, hladké a lesklé. Musí se zdrsnit plátkem pilky, jinak po nich konopí sklouzne.

Pokud je konopný pramen příliš silný, netrhejte ho ani nestříhejte. Rozmotejte a z proužku odtraňte část vláken.

Případné žmolky na vláknech konopí vytáhněte podélným pohybem prstů.

Konopí se dává málo. Fitinky se utahují lehce. Konopné vlákno musí zaplnit prostor mezi závity, kde je stlačeno a tvoří hutnou ucpávku. Voda poté konopí ještě nabobtná a spoj je dokonalý.  Závity na plynovém vedení je nutné napustit fermeží, nebo pastou na závity, protože vysušené konopí propouští plyn. Pastu na mazání konopí lze použít i na pitnou vodu či topení, zvláště když si montér neumí pomoct a konopí dává hodně.

Mistr instalatér má konopí v závitu, jen tolik kolik ho je potřeba.

Těsnění závitových spojů-slengově "pakování" je velmi snadné, rychlé a funkční. Musíte si to jen trochu osahat, pochopit o co jde a hned to budete mít v rukách.

Moderní těsnící přípravky používám jen ve vyjmečných případech, například pro těsnění plastových závitů( kterým se snažím vyhnout, ale doba je plastu bohužel nakloněna).

Někteří instalatéři nedovedou konopí používat, což je mi z řemeslného pohledu nepochopitelné. Ti používají buď teflovovou pásku či některou její variantu, nebo speciální pastu.

Já doporučuji konopí instalatérům i naprostým laikům. Při troše snahy se to naučí i cvičená opice.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Přidat komentář